MYK / BELGELENDİRME SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ-CASBEM

Kıymetli İnşaat Firmaları ve Çalışanları;

Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçilerin üretim sahalarında çalışması 4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanun ile yasaklanmıştır. Başergün Boya Ve Kimya İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (Cubo Boya) İnşaat çalışanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmaları için üzerine düşen sorumluluğu gerçekleştirmek adına firmamızın ürettiği ürünleri kullanarak mesleklerini icra eden ve belge sahibi olmak isteyen çalışanların ilgili teşvikten yararlanarak bu belgeyi almasını sağlamaktadır. Projemize başvuran adaylarımız, Yetkili belgelendirme kuruluşu Çetin Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanlık Elektronik Hizmetler San. Tic. A.Ş.-CASBEM tarafından yapılan teorik ve performans sınavlarından geçmeleri halinde Mesleki Yeterlilik Belgesini almaya hak kazanacaklardır. Bu sürecin yürütülmesi için Başergün Boya Ve Kimya İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (Cubo Boya) ve Çetin Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanlık Elektronik Hizmetler San. Tic. A.Ş.-CASBEM arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR?

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da 2017 yılında getirilen zorunluluk sonrasında günümüze kadar belirli aralıklar ile yayınlanan tebliğler ile 117 mesleğe MYK belgesi zorunluluğu getirilmiştir.

Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

ÇALIŞAN İÇİN MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Mesleki yeterlilik belgesi ile nitelikli iş gücünü oluşturmayı hedefleyen ve İş Sağlığı ve Güvenliği konularından da niteliğini kanıtlamış kişilerin iş hayatına kazandırılması ve vasıflı eleman sayısının arttırılarak iş hayatına kazandırılmasını sağlamıştır.

Belgesiz işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere yeni iş fırsatları doğacaktır. Ayrıca, Europass Uluslararası denkliği bulunan belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yurt dışında da çalışma imkânları bulabilecektir. 

PROJE KAPSAMINDA MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

İnşaat çalışanlarımız Başergün Boya Ve Kimya İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi (Cubo Boya) Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, Mesleki Yeterlilik Belgelerini aşağıda verilen yeterliliklerde sınava katılıp belge sahibi olabilirler. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında adaylarımızın belgelendirilmesi sağlandığında İşsizlik Sigortası Fonu Devlet Teşvikinden adaylarımızın yararlandırılması sağlanacaktır. Bu mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen inşaat çalışanları, başvurularını aşağıda verilmiş olan linkten yaparak süreçlerini başlatabilirler. Başvurularınız Çetin Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanlık Elektronik Hizmetler San. Tic. A.Ş.-CASBEM ulaştığında başvurular ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve başvurular alınarak sınav süreçleri planlanacaktır. Başvurular tamamlandıktan sonra tarafınıza sınav tarihi ve saati bildirilecektir. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu Çetin Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği İnsan Kaynakları Eğitim Danışmanlık Elektronik Hizmetler San. Tic. A.Ş.-CASBEM tarafından ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi MYK tarafından oluşturulduktan sonra teslim edilecektir.

SINAV DUYURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru yapan adaylara sınav tarihi ve saati telefonla aranarak ve kısa mesajla bildirilir. Firma yetkilileri ile iletişim kurulduğu zaman bu bilgilendirme e-mail yolu ile de sağlanır. Sınava katılarak başarılı olan adaylara MYK tarafından düzenlenen belgeleri, yetkili kuruluş tarafından imza karşılığında teslim edilir.

SINAV İÇİN GEREKLİ MALZEME VE ARAÇ GEREÇLER NELERDİR?

Adayın sınava girerken yanında kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) bulundurması zorunludur. Bunun dışında sınav için gerekli olan tüm araç gereç ve dokümanlar sınav merkezlerinde mevcuttur.

CASBEM NEREDE SINAV YAPABİLİR?

CASBEM, kurulduğu yıldan itibaren Çorlu da bulunan merkez ofisinde teorik sınavlarını, kendine ait Veliköy-Çerkezköy de yer alan sınav merkezinde belli mesleklere ait performans sınavlarını gerçekleştirmektedir. Ayrıca talep olması üzerine tüm Türkiye’de firmaların kendi bünyelerinde teorik ve performans sınavlarını gerçekleştirmektedir.

HANGİ KAPSAMLARDA BAŞVURU YAPILABİLİR?

Zorunu MYK meslekleri kapsamında bulunan aşağıdaki inşaat mesleklerinde başvuru yapılabilir.

12UY0048-3 Duvarcı 

11UY0023-3 İnşaat Boyacısı

16UY0253-2 İnşaat İşçisi

12UY0051-3 Seramik Karo Kaplamacısı

11UY0024-3 Sıvacı 

12UY0057-3 Isı Yalıtımcısı 

BAŞVURU

Başvuru için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.  

http://www.casbem.com/index.html

Ayrıca bize ulaşabileceğiniz mail adresi aşağıdadır.

info@casbem.com