Skip to main content

Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle enerjiyi verimli kullanmaya yönelik duyurular yapılırken yapı sektörünün yükselen değeri CUBO, üretim tesislerinde Güneş Enerjisi Sistemi (GES) projesini hayata geçirerek sürdürülebilirliğe ilişkin duyarlılığını böyle gösterdi. CUBO, üretim tesisinde kendi enerjisini kendi üretmeye başladı.

Dünyadaki nüfus artışı, gelişen sanayileşme, kent yaşamının ağırlık kazanması, enerji tüketimini hızla artıran etkenlerin başında geliyor. Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması ile birlikte tüm devletler enerji ihtiyaçlarını kontrol altına almak ve enerjiyi etkin kullanmak için çeşitli arayışlar içinde yer alıyor. Ülkemizde de başta sanayi ve konut sektörü olmak üzere, enerji tüketimi her geçen yıl artıyor.

Ülkemizde enerji tüketiminin ortalama %41’i konutlarda, %33’ü sanayide, %20’si ulaşımda, %5’i tarımda ve %1’inin diğer alanlarda kullanıldığı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Tüm sanayi kuruluşlarının üretim tesislerinde tasarrufa yönelik yaptıkları faaliyetler kadar binalardaki enerji tasarrufu da oldukça önem taşıyor. Bu bilinçle hareket eden CUBO, Antalya’daki üretim üssünün 15 bin m2 alanı kaplayan çatısının 3/4’üne Güneş Enerjisi Sistemi kurdu.

Cubo, Üretim Tesisinde Kendi Enerjisini Üretiyor

 
Ticaret ve sanayi yapılarında olduğu gibi konutlarda da en etkin enerji tasarrufu; kolay uygulanabilir bir enerji verimlilik teknolojisi olan ısı yalıtımının kullanımıyla sağlanabiliyor. Bu kapsamdaki çalışmalarını her geçen gün artıran CUBO, sadece inovatif ürünleriyle değil, kendi üretim tesislerinde geliştirdiği enerji tasarrufu çalışmalarıyla da bu konudaki hassasiyetlerini ortaya koyuyor.

Güneş Enerjisi Sistemi GES projesini hayata geçiren CUBO, üretim tesislerinde kendi enerjisini üretmeye başladı. Enerji kaynaklarını korumaya ve sürdürülebilirliğe yönelik çalışmaları sadece GES ile sınırlı kalmayan Cubo, GES projesiyle tükettiği enerjiden fazlasını üretecek.

CUBO devreye aldığı GES projesiyle toplam 880.000 W (880 kWp) enerji gücü elde edecek. 500 wattlık 1760 adet güneş paneli mevcut olan Cubo, bu sistem ile kendi enerjisini tamamen kendi üretecek. Yapılan yatırımın amortisman süresinin 30 ay olduğunu belirten CUBO, kurdukları sistem ile üretilen enerjinin kullanılmayan kısmını Organize Sanayi Bölgesi’nin kullanımına sunacak.

Antalya’nın iklim koşulları da düşünüldüğünde en doğru yatırımlar arasında yer alan GES projesi ile CUBO, şu an bile tahminlerin üzerinde ürettiği yenilenebilir enerji sayesinde hem kendi ihtiyacını karşılayacak hem de OSB adına büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlayacak.

Çevreyi ve doğal kaynakları koruma ilkesiyle hareket eden CUBO, ürünlerini de bu anlayışla geliştirip üretiyor. CUBO’nun yapılardaki enerji kaybını en aza indirmek amacıyla geliştirdiği “CUBOTHERM Isı Yalıtım Sistemleri” ürünleri, %50’ye yakın tasarrufla ekonomiye katkı sağlıyor.

Leave a Reply